Çağrı Merkezi

(0212) 240 60 80

Ultrasonografi (USG)

Ultrasonografi (USG, Ultrason, Sonografi) ses dalgalarının kullanılmasıyla sonogram adı verilen görselin elde edildiği non-invaziv bir tıbbi görüntüleme yöntemidir. Bu yöntemde direkt grafilerde (X-ray) olduğu gibi radyasyon maruziyeti yoktur.

Ultrasonografi makinası bir bilgisayar konsolu, monitör ve prob adı verilen ve vücuda ses dalgalarını ileten bir transduserden oluşur. Çekim esnasında bir muayene masasında uzanır halde, oturur pozisyonda ya da ihtiyaç halinde çeşitli pozisyonlarda olmanız gerekir. İncelemeyi yapan hekiminiz ses iletimini sağlamak üzere incelenecek bölgenin cildine renksiz ve kokusuz özel bir jel sürer. Ağrısız, acısız ve tolere edilebilir olan bu çekim esnasında bazen nefesinizi tutmanız gerekebilir. Bazı bölgelerin incelenebilmesi için mesanenizin dolu olması gerekir. Bu durumda probun bastırılması biraz sıkışma hissetmenize neden olabilir. Ultrasonografi probu incelenecek bölge ile ilgili olarak cilt üzerinden, vajinal yoldan (trans-vajinal), rektal yoldan (trans-rektal) ya da yemek borusu içinden (trans-özofajiyal) de uygulanır. İşlem yaklaşık 10-30 dakika sürer. Gebelik ultrasonografisi erken gebelik döneminde trans-vajinal prob kullanılarak yapılır ve görüntüler 2D, 3D ya da 4D (hareket halindeyken) olarak elde edilir. Ultrasonografi gerçek zamanlı bir görüntüleme olduğundan, iğne biyopsisi veya sıvı aspirasyonu gibi minimal invaziv işlemlere kılavuz olarak da kullanılır.


Riskli midir?

Prenatal ve tanısal ultrasonografi güvenli bir yöntemdir ve bebek, anne ve hastalar üzerine bilinen olumsuz bir etkisi yoktur.


Nasıl hazırlanmalıyız?

Önemli bir ön hazırlık gerektirmeyen bu yöntemde bazı bölgelerin daha net görülebilmesi amacıyla mesanenizin dolu olması istenir. Yeterince dolu değilse işlem öncesi su içmeniz gerekir. Bazı bölge ve organların incelenmesi için de aç olmanız beklenebilir. Bu bilgiler randevunuz oluşturulurken sizinle önceden paylaşılır.


Çekiminiz sonrası?

Ağrısız, ilaçsız, hızlı ve tolere edilebilir bu işlem sonrasında sonuç raporunuzu hemen alabilir ve günlük aktivitelerinize dönebilisiniz.

Hızlı Randevu Formu

#